1 Szkoła Bojowego Spadochroniarstwa powstała w 2017 roku.
Utworzona została przez pasjonatów klasycznego spadochroniarstwa, którzy chcieli powrócić
do skoków i szkoleń na okrągłych spadochronach. Trzon kadry szkoły stanowią byli i obecni żołnierze jednostek powietrznodesantowych oraz doświadczeni cywile. Instruktorzy 1 Szkoły Bojowego Spadochroniarstwa posiadają olbrzymią wiedzę teoretyczną i praktyczną nabytą przez wieloletnie doświadczenie. Spadochroniarze Ci wielokrotnie organizowali i współorganizowali pokazy lotnicze
i z sukcesami brali udział w zawodach sportowych.
Chcąc dbać zarówno o bezpieczeństwo skoczków jak i tło skoków wybraliśmy na siedzibę 1 Szkoły Bojowego Spadochroniarstwa sąsiedztwo Pustyni Błędowskiej, jako najbezpieczniejszego zrzutowiska, z którego korzystają polscy spadochroniarze wojskowi od wielu lat.
Działalność szkoły to nie tylko szkolenia podstawowe, jej celem jest również integracja środowiska spadochronowego, rezerwistów wojsk powietrzno desantowych z młodzieżą szkolną i akademicką, która swoją edukację ukierunkowała na mundur.
Aktualne przepisy nie pozwalały na prowadzenie szkoleń podstawowych dla cywilów na wojskowym sprzęcie spadochronowym z uwagi na brak możliwości technicznych dostosowania go wymogów bezpieczeństwa.
Dopiero kilkuletnie starania pozwoliły dostosować wojskowe spadochrony do wymogów cywilnych przepisów. Tak powstał piersiowy spadochron zapasowy SZNERO 1 AAD. Spadochron ten został zaprojektowany i wykonany przez zespół instruktorów 1SBS a następnie przeszedł z sukcesem proces prób i testów zarówno na ziemi jak i w powietrzu. Został dopuszczony do użytkowania przez podmiot upoważniony przez prezesa ULC. Zastosowanie w tym spadochronie automatu pomocniczego AAD spełniło wymagania przepisów ustawy Prawo Lotnicze dotyczących cywilnych szkoleń spadochronowych.
Szkolenia, zajęcia oraz kursy odbywają się w naszej bazie przy lądowisku Niegowoniczki gdzie posiadamy pomieszczenia pozwalające realizować zajęcia teoretyczne jak i praktyczne:
- ogródek spadochronowy w którym kursanci ćwicząc na trenażerach, nabierają prawidłowych nawyków i odruchów, niezbędnych do bezpiecznego wykonania skoków.
- węzeł sanitarny
- aneks kuchenny.
KADRA
Przemysław Nocoń “NOCEK“
Tomek “GABA”
Krzysiek OJCIEC TANDEM
Adam Młot “PADRE“
Krzysiek ZIOŁO
Jacek Zych “JAJO“
SZKOLENIE SPADOCHRONOWE
1 Szkoła Bojowego Spadochroniarstwa, jako jedyna w kraju, prowadzi szkolenia metodą na line (Static Line), przy użyciu sprzętu wojskowego- okrągłych spadochronów desantowych produkcji amerykańskiej SF10a. Spadochrony te w wersji MC-6 stosowane są aktualnie w USA i kilku innych państwach NATO. Kurs podstawowy realizowany jest zgodnie z zatwierdzonym przez ULC planem szkolenia. Obejmuje 8 godzin zajęć teoretycznych, ćwiczenia praktyczne oraz egzamin.
Kursant, który uzyskał pozytywny wynik, wykonuje swój pierwszy i od razu samodzielny skok z 800 m.
Kadrę 1 Szkoły Bojowego Spadochroniarstwa stanowią byli i obecni żołnierze wojsk powietrznodesantowych.
ZAPISZ SIĘ!
GDZIE SKACZEMY
Szkoła znajduje się zaledwie 6 km od jedynej w Europie pustyni „Pustyni Błędowskiej”!! Jest ona wykorzystywana przez wojsko jako rejon ćwiczeń od ponad 100 lat. W okresie 1 wojny światowej ćwiczyły tam bataliony piechoty legionów, w czasie 2 wojny światowej szkoliły się tam jednostki Afrika Korps. Aktualnie jest to rejon ćwiczeń 6 Brygady desantowo-szturmowej. To właśnie tam nasi kursanci lądują po opuszczeniu samolotu. Po wylądowaniu spadochroniarze wracają na lądowisko… transportem kołowym lub kombinowanym.
NA CZYM SKACZEMY
Podstawowym spadochronem używanym do szkolenia jest amerykański spadochron desantowy SF10a oraz przystosowany do skoków z automatem pomocniczym spadochron zapasowy SZNERO-1 AAD. Jest to ostatnia konstrukcja okrągłego spadochronu desantowego, która zastąpiła spadochron MC-1 i jest w armii stosowana pod nazwą MC-6. Spadochron ten przystosowany jest do skoków z obciążeniem 180kg, pozwala na skok z wysokości 150m. My jednak skaczemy wysokości 800m i bez dodatkowego obciążenia dla skoczka. Otwarcie spadochronu następuje samoczynnie po opuszczeniu pokładu samolotu przez skoczka, spadochroniarz samodzielnie steruje spadochronem wybierając miejsce lądowania.
Istnieje możliwość wykonania skoków również na spadochronach T-10, T-11, MC-1/1, MC-6.